Pierw zacznijmy od pomysłu. Czy wiesz o czym ma być Twoja strona internetowa? Jeśli nie, musisz to określić. Styl danej strony internetowej różni się w zależności od obranej tematyki. Chcąc uzyskać odpowiednią stronę internetową, musimy wiedzieć o czym ona będzie.
Nie masz swojego pomysłu? Nie ma problemu. Opiszę dla Ciebie trzy podstawowe kategorie stron www. Dzięki nim, będziesz mógł zrozumieć, jakie strony internetowe tworzy się dziś najczęściej. Dodatkowo poznasz techniki, które używane są w konkretnych tematykach. Możesz korzystać z różnych rozwiązań, ważne aby Twoi użytkownicy mieli na stronie to, czego im potrzeba.
Blog internetowy – strona która opisuje Twoje życie, codzienność lub to, co siedzi w Twojej głowie. Blog to notatnik, którym dzielisz się ze wszystkimi na całym świecie. Bez podziału na miejsca, wiek i wykształcenie. Pisząc bloga potrzebujesz więc strony internetowej opartej na menu z kategoriami Twoich myśli. Kolejnym etapem będą wpisy, którymi będziesz zapełniać swojego bloga. Dodaj do tego trochę informacji o sobie, podrzuć link do swojego Facebooka lub na swój Fanpage. Masz Instagrama? Świetnie, sprawdzi się on bowiem idealnie na Twoim blogu.
Forum Internetowe – bardziej skomplikowana wersja strony. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że tutaj to Ty dajesz pole do popisu swoim gościom. Fora internetowe wymagają większego nakładu czasu i wiedzy, więc jeśli nie masz podstawowej wiedzy na temat instalacji skryptów PHP, znajdź w Internecie osobę, która zainstaluje za Ciebie skrypt. Jaki skrypt możesz zarekomendować swojemu programiście do instalacji? Godny uwagi jest skrypt phpBB, który idealnie sprawdza się na Polskie fora. Twój programista powinien szybko i łatwo poradzić sobie z jego instalacją.
Wizytówka – ostatnia i chyba najbardziej prosta forma ekspresji internetowej. Tutaj umieszczasz podstawowe informacje o sobie, swojej działalności, lub o pasjach które chcesz przedstawiać. Wizytówka wymaga kilku stron, prostego menu do przeskakiwania w treści i kilka informacji na Twój temat. Wszystko możesz podeprzeć fajnymi ilustracjami.
Chcąc zrobić dobrą stronę internetową warto wspierać się przykładami, które podobają się nam samym. Mając swój konkretny przykład możemy także zlecić stronę u programisty, którzy przygotuje nam stronę według konkretnego przykładu. Jeśli jednak nie jesteśmy zdefiniowani co do naszych upodobań co do strony, przejdźmy do kwestii które są istotne podczas tworzenia stron www.
Na początek tło. W zależności od tematyki naszej witryny dobierzmy pierw adekwatne tło. Prowadzisz stronę o piłce nożnej? Zielone tło będzie jak najbardziej wskazane. Chcesz stworzyć prostego bloga o sobie samym? Nie kombinuj z tłem, wybierz zwyczajnie, białe tło.
Jeśli tematyka Twojej strony nie wymaga ciemnego tła, nie staraj się na siłę go wpychać swoim użytkownikom. W dzisiejszych czasach ciemne tło jest zdecydowanie „passe” co potwierdzają tylko serwisy z niskim zainteresowaniem. Staraj się dobierać tło ściśle do tematyki Twojej strony.
Kolejnym aspektem bez dwóch zdań będzie układ strony.
Prowadzisz wizytówkę i chcesz w prosty sposób się zareklamować w sieci? Przygotuj prostą stronę, która skupia się w krótkiej informacji o Tobie, lecz w dużym stopniu zawiera Twoje prace, lub przykłady Twoich prac. Zainteresuj użytkownika swoją pracą, nie zawalając go stosem informacji o sobie. Wizytówki lubią dużo przestrzeni i minimalizm. Wszystko po to, aby przekonać użytkownika do Twojej pracy. Następnie on sam wejdzie w zakładkę kontakt i zadzwoni lub napisze.
Jeśli chodzi o bloga staraj się zaciekawić nie tylko informacją, ale także ilustracją. Dobre treści ubiera się w ładne obrazki. Tych nie brakuje w Internecie, jednakże pamiętaj o prawach autorskich. Treści staraj się umieszczać często i pamiętaj aby były opisane obszernie. Chcesz aby pisali na Twoim forum? Zapraszaj ludzi i nakłaniaj do dyskusji. Twoje forum musi jednak być skromne, ale z klasą. Daj mu prosty wygląd, lekkie kolory i prostą obsługę a użytkownicy sami zaczną się udzielać.
Mnóstwo ludzi pyta mnie, jak osiągnąć sukces w Internecie. Odpowiedzi ubieram różnie, ponieważ zgłaszają się do mnie różni ludzie (mam na uwadze ich doświadczenie w Internecie). Puenta finalnie jest jednak zawsze taka sama: „daj użytkownikowi to, czego szuka na Twojej stronie”.
Czasy wodotrysków na stronach internetowych są dawno za nami. Dziś liczy się prosty, zgrabny wygląd strony i jej treść.
Jeśli masz treść którą możesz zainteresować swojego odbiorcę, na pewno zagości u Ciebie na dłużej. Ważne jednak, aby Twoja strona internetowa nie denerwowała go w trakcie czytania informacji. Inaczej Twój użytkownik może zrezygnować z jej odwiedzania z czasem.Ważny w dzisiejszych czasach jest także czas ładowania strony internetowej. W dobie telefonów komórkowych potrzebujemy lekkiej strony, która będzie wygodna do otworzenia także przy pomocy telefonu komórkowego lub tabletu. Wszystko po to, aby użytkownik mógł czytać nasze wpisy w dowolnym czasie i miejscu.
Musimy także pamiętać o ciekawych fontach i prostych rozwiązaniach takich jak pozostawienie do siebie wszelkich form kontaktu. Jeśli użytkownik polubi nas, bardzo możliwe, że będzie chciał wejść z nami we współpracę, lub po prostu będzie chciał zgłosić nam swoje uwagi. Warto aby taka opcja była mu udostępniona.
Pamiętaj także o aktualizacjach. Jeśli nie aktualizujesz swojej strony internetowej, to bardzo źle. Użytkownicy stron wracają do nich po to, aby uzyskać nowe informacje. Bez względu na to jaką stronę internetową prowadzisz, zadbaj o nowości dla swojego użytkownika. Jeśli nie masz treści, zaproponuj konkurs lub zachęć go w inny sposób do odwiedzin Twojej strony w przyszłości.
Jednym z często popełnianych błędów jest zaśmiecanie strony. Jeśli użytkownik ma skorzystać ze wszystkich podstron, daj mu je na tacy. Nie oznacza to jednak, że Twoje menu ma mieć 20 kategorii i 100 wpisów w liście.
Przygotuj sobie listę najczęściej klikanych artykułów i taką daj na tacy, użytkownik na pewno nimi się zainteresuje.
Ograniczaj także ilość wpisów na stronie głównej. Nie potrzebujesz 20 publikacji na głównej. Żaden z użytkowników nie dotrwa do połowy wpisów. Daj 3 najświeższe wpisy plus widget z najczęściej odwiedzanymi wpisami.
Nie wiesz czym jest widget? Skorzystaj z pomocy programisty, który przygotuje za Ciebie najlepsze widgety na Twoim blogu.
Temat grafiki najlepiej pozostawić profesjonalnym grafikom a także koderom. Tylko profesjonalista będzie w stanie przygotować nam godną uwagi grafikę.
Kiedy Twoja strona jest już gotowa, pamiętaj o podstawowych zasadach związanych z grafiką.
Po pierwsze grafikę pozyskujemy z legalnych źródeł (darmowe grafiki typu pexels.com lub kupowana grafika na stronach typu Adobe).
Kolejnym aspektem jest optymalizacja grafiki. Pamiętajmy o jej optymalizowaniu, ponieważ wyszukiwarka Google lubi lekkie strony wraz z lekkimi grafikami (nie stracą one na jakości w sposób widoczny).
Przeglądaj grafiki po ich dodaniu. Sprawdzaj to, co dodałeś i patrz na to z punktu widzenia użytkownika. Jeśli dana grafika nie pasuje do Twojego wpisu, zmień ją. Jeśli grafika jest zbyt zwracająca na siebie uwagę, również dokonaj zmiany na nową. Twój wpis ma być najważniejszym źródłem dla użytkownika, natomiast grafika jedynie go dopełnia.
Pierwsze strony przez nas tworzone polegają głównie na technologii HTML która jest wstępem do świata WWW. Jeśli jednak podstawowe strony w HTML okażą się dla nas za proste, przejdziemy do PHP.
Tworzenie unikatowych skryptów PHP mija się z celem. W Internecie dysponujemy masą gotowych rozwiązań. Dzięki nim, możemy szybko i wygodnie tworzyć strony WWW. Kod jest szybki, bezpieczny i co najważniejsze rozwijany. Dzięki temu stworzymy stronę internetową na miarę dzisiejszych czasów.
Skryptem PHP który powinien znać każdy z nas, jest bez wątpienia skrypt Wordpress. Jest to najbardziej popularny skrypt do zarządzania treścią. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu stworzymy dowolną stronę internetową.
Blogi, wizytówki, oferty naszych firm, zaawansowane galerie zdjęć. Wszystko dostępne w jednym skrypcie, po Polsku i co najważniejsze za darmo.
Czy taki skrypt jest trudno okiełznać? Niestety tak. Pomimo prostej obsługi po instalacji, na początku będziemy borykać się z dwiema trudniejszymi kwestiami. Instalacja i konfiguracja.
Do tych elementów będzie nam potrzebna osoba, która tworzy strony internetowe na co dzień i która zna skrypty. Jeśli nie mamy doświadczenia sami, to pomimo wielkich chęci odpadniemy na którymś etapie instalacji, bądź konfiguracji.
Instalacja i konfiguracja skryptów nie jest jednak drogą usługą, dlatego też możemy śmiało skorzystać z pomocy specjalisty, który powinien szybko i sprawnie uruchomić naszą stronę.
Od programisty dostaniemy dane do naszego panelu i ścieżkę do logowania. Następnie pozostanie nam zapoznanie się z panelem administracyjnym i prowadzenie naszej strony.
Obsługa stron internetowych to co innego niż umieszczanie na nich treści. Nawet jeśli mamy prosty system do zarządzania treścią, będziemy potrzebować wsparcia programisty. Będzie nam ono potrzebne do zmian na stronie zarówno od strony graficznej, jak i samego kodu.
Prowadzenie strony internetowej polega na ciągłym rozwijaniu jej funkcjonalności. Musimy dbać o naszych użytkowników i dawać im coraz więcej.
Treści to jedno, ale chodzi też o wygodę użytkowania, szybkość działania strony i nowe dodatki, które zmieniają możliwości naszej strony.
Pamiętajmy także, że nasza strona aby była odpowiednio widoczna, będzie wymagać optymalizacji. Optymalizacja polega na dostosowaniu w maksymalnym stopniu naszej strony do aktualnych wymagań wyszukiwarki Google.
Jak już wspomniałem pewne rzeczy możemy wykonać sami (optymalizacja obrazków i umieszczanie ilustracji o niskiej wadze na naszym serwerze). Są jednak rzeczy, które muszą być podjęte przez specjalistów, aby nasza strona była zgodna z aktualnymi trendami w kategorii SEO.
Mam nadzieję, że powyższe rady pozwolą Ci wyruszyć w swoją pierwszą przygodę ze stronami internetowymi. Jak widać temat nie jest prosty i wymaga godzin nauki i Twojego zainteresowania.
Jeśli chcesz skrócić sobie cały proces i uruchomić stronę szybciej, weź pod uwagę współpracę z programistą.
Dzięki niemu uzyskasz pomocną dłoń dzięki której odnajdziesz rozwiązanie na każdy problem. Dużym plusem jest możliwość zapytania o każdą wątpliwość w kategorii stron WWW. Dzięki profesjonalnej osobie u boku radzimy sobie z awariami stron i innymi problemami.
Warto dodać, że nawet osoby zajmujące się produkcją stron, często korzystają z kontaktów w sferze prowadzenia stron internetowych, ponieważ dają one często znaczące odpowiedzi na trudne dla nas kwestie.
Możemy umieć tworzyć strony internetowe, jednakże całe życie uczymy się tej sztuki i nowych rzeczy, które z czasem są nam potrzebne do rozwoju naszych stron. Nowe standardy w sieci wymuszają na nas ciągłe zmiany w naszych serwisach internetowych. Jest to jednak rzecz naturalna, która ma na celu poprawić aspekty wygody dla nas, jako użytkowników stron www.
Ważne że dziś zdecydowałeś się na pierwszy krok i chcesz samodzielnie podjąć ten temat. Dzięki Twojej ciekawości z czasem będziesz wiedział coraz więcej na temat stron WWW. Z kolei wiedza niejednokrotnie przełoży się w praktyce o czym przekonasz się z czasem.