Masz pytanie zadzwoń:
+48 888 570 971

Tworzenie zaplecza SEO

Często spotykamy się z pojęciem zaplecze SEO. Czym jest zaplecze i jak działa, jak się buduje dobre zaplecze SEO ?

Sposobów na budowę zaplecza jest wiele. Najpopularniejsze i najtańsze metody to tworzenie blogów na darmowych platformach blogowych typu wordpress.com, Blogger.com i innych. Jest to sposób najtańszy ponieważ nie musimy płacić za serwer ani za domenę na której jest stworzona strona internetowa pod zaplecze. Są nawet automaty które stworzą za nas blogi i dodadzą treść wciskając „jeden przycisk”. Niestety ale takie rozwiązania ma wady, mianowicie nie jesteśmy właścicielem domeny i w każdej chwili blog może zostać zablokowany przez administrację jak się im nie spodoba. Nie możemy także podłączyć żadnego systemu do zarządzania linkami na stronie.

Kolejną metodą tworzenie zaplecza na własnych domenach i na własnym serwerze. Tutaj także są problemy i ograniczenia ze strony Google. Jak mówi Jeremy Clarkson „Niektórzy mówią że…” należy tworzyć strony zapleczowe na różnych IP, DNSach, Whoisach ukrywać dane przez Cloudflare, blokować Majestic, Ahrefs i innych niechcianych robotów szpiegowskich. Dlatego powstały serwery SEO które oferują nawet i po 200 IP do których możemy przypisać pojedynczą domenę.

A więc tak zdecydowaliśmy się już na drugą metodę teraz kolejne pytanie jakie domeny pod zaplecze ?

Można kupić nowe domeny takie jak nam się podobają, niestety ale takie domeny nie mają „MOCY” i trzeba je najpierw odpowiedni podlinkować taka  domena aby nabrała mocy. Można także kupić wygasłą domenę z „MOCĄ” lub przechwycić domenę wygasająca.

Gdzie i jak szukać domeny wygasłe ?

W serwisie wygasle.net są do wyboru dwa pakiety z domenami:

  • Lista domen wygasłych – czyli takich które można kupić od ręki u dowolnego rejestratora,
  • Lista domen wygasających – czyli takich które musimy przechwycić na przykład w serwisie Aftermarket próba przechwycenia kosztuje 25zł często dla „słabsze” domeny da się przechwycić w tej cenie.

Cennik z serwisu Aftermarket poniżej:

aftermarket_cennik

Z jakimi parametrami szukać domeny z historią ?

Nie każdy wie jakie parametry domena powinna posiadać aby miała moc. Większość pozycjonerów wybiera domeny które mają wysoki parametr Trust Flow z serwisu Majestic ten parametr „podobno” najtrudniej „nabić”.  Następnym ważnym parametrem który należy sprawdzić to ilość linków przychodzących (External Backlinks) oraz domen linkujących (Referring Domains). Im większe RD i EB tym większe prawdopodobieństwo że domena była linkowana spamem i w takim przypadku będzie dość duża różnica między wskaźnikiem TF i CF, CF będzie kilka razy większy niż TF. Aby dokładnie zweryfikować profil linków należy zalogować się do panelu Majestic i tam sprawdzić jakie anchory oraz jakie domeny linkują do domeny którą chcemy kupić.

Weźmy sobie taką domenę jak poniżej na screenie.

Dane domeny z wygasle.net

Dane z majestic:

Jakiej domeny nie kupować

Tutaj mamy przykład jakich domen nie kupować.

Jeśli ja szukam domeny pod zaplecze to szukam takiej która miała ruch (według SEMSTORM)  była w indeksie Google  oraz miała frazy widoczne w Google które mnie interesują tematycznie. Z wygasłymi domenami jest ciężko aby znaleźć perełki ale zawsze można coś znaleźć dla mniej wymagających. Łatwiej znaleźć domeny wygasające z dobrymi parametrami i na nie zapolować. Przykład fajnej domeny do przechwycenia poniżej:

Domena dobra do przechwycenia - wygasle.net

Kolejnym etapem może być sprawdzenie co było wcześniej na danej domenie w serwisie WEB Archive, przeważnie jeśli domena jest wygasła i nie ma site to albo byłą to pusta strona, precel lub domena dostała bana w Google. Z doświadczenia wiem, że da się taką domenę przywrócić do indeksu Google lecz trwa to trochę czasu a bardzo często wnioski są odrzucane i domena nadal jest zbanowana  i staje się bezużyteczna. Dlatego najlepiej szukać domeny które miały bądź nadal mają zindeksowane podstrony w Google.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *